Yabancı İsim Kullanan Şirketlere Tabela Vergisi - Türkçe İsim Enstitüsü Marka İsmi Marka Tescili Marka Patent Tescili Marka İsmi Marka İsmi Oluşturma İsimder      

Yabancı İsim Kullanan Şirketlere Tabela Vergisi

Yabancı İsim Kullanan Şirketlere Tabela Vergisi

Yabancı İsim Kullanan Şirketlere Tabela Vergisi

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Genel Başkanı Ekrem Erdem, yabancı dilde isim kullanan şirketlerin tabela vergilerinin artırılabileceğini, bu amaçla bir teklif getireceklerini bildirdi.Erdem, yaptığı yazılı açıklamada, TDED olarak Türkçe isimli yerli markalar oluşturmayı ve dil bilincini artırmayı amaçladıklarını belirtti.Türkçe’nin dünyada hak ettiği yere gelebilmesi için önce sağlam bir dil şuuruna sahip olunması gerektiğini vurgulayan Erdem, şu ifadeleri kullandı:

”Dilde başlayan yozlaşma ve yabancılaşma, dille sınırlı kalmayarak zamanla bütün değerlerin yok olmasına ve milli birliğin telafisi imkansız zararlar görmesine sebep olur. Bir milletin dili bozulursa kültürü de bozulur; sanat, edebiyat ve fikir sahalarında çöküntüler meydana gelir. TDED olarak, bunu önlemek için mücadele ediyoruz. Bu amaçla yeni bir çalışma hazırlayacağız. İsimlerini yabancı dilde ilan eden şirketlerden, bir düzenlemeyle daha fazla tabela vergisi alınabilir. Bu amaçla bir teklif getireceğiz.

Ancak, çalışmamızın özü; yasakçı olmayan, tamamen Türkçeyi koruma amaçlı bir temaya sahip olacak. Örneğin, ismini Türkçe yazan şirket 10 lira tabela vergisi ödüyorsa yabancı bir dille yazan 100 lira ödeyebilir. Amacımız, dil bilincini artırmak ve Türkçemizi korumak. Tabii, Türkçe ya da yabancı bir dilde isim kullanmak tercihi şirketlerin.” AA

http://www.aksamhaberleri.com.tr/is-yeri-isimleri-turkce-olmali.htmlVizyon & Misyonumuz

VİZYONUMUZ

Türk İsim Enstitüsünün temel vizyonu isim endüstrisinin gelişmesine katkı sağlayarak Türkiye’nin dünyaca kabul görecek yeni global marka isimlerini oluşturmak, ve bu marka isimlerini markalaştırarak sınai mülkiyet haklarının korunmasını sağlamak, doğru marka yönetimi yapmak.Türkçe dilinin gelişmesine katkı sağlamak; Türkçe diline ve kültürüne uyumlu oluşturulan yeni Türkçe marka isimlere değer katıp, bu isimleri etkin hale getirerek,ulusal ve uluslararası platformda tercih edilmesini ve kullanılmasını sağlamak.

MİSYONUMUZ

Türkiye’nin ekonomisinin global gelişimine ön ayak olan yeni markaların üretilmesini teşvik etmek, marka, tasarım, patent ve diğer sınai mülkiyet haklarının korunmasını sağlayarak haksız rekabet ortamının önüne geçmek, sınai mülkiyet bilincinin yaygınlaşmasını hızlandıracak altyapıyı oluşturarak Türkiye’den dünyaya global markalar üretmek.Türkçe imla kurallarına, kültürüne ve evrensel iletişim kriterlerine uyumlu, telaffuzu kolay,akılda kalıcı,bilimsel kriterlere uyumlu, Türkiye’de (TPE) ve dünyadaki (WİPO) patent merkezleri tarafından bütün sınıflarda tescile müsait, Türkçe marka isimleri üretmek, türetmek ve kullanımının yaygınlaşmasını sağlamak.

Devamını Oku