Koka Kola ' nın Samimi Olmayan Türkçe Yazısı - Türkçe İsim Enstitüsü Marka İsmi Marka Tescili Marka Patent Tescili Marka İsmi Marka İsmi Oluşturma İsimder      

Koka Kola ' nın Samimi Olmayan Türkçe Yazısı

Koka Kola ' nın  Samimi Olmayan Türkçe Yazısı

TÜRKÇE İSİM ENSTİTÜSÜ DERNEĞİ’NDEN KOKA KOLAYA MANİDAR TEŞEKKÜR

 

Türkçe İsim Enstitüsü Derneği, Coca Cola tarafından yeni reklam kampanyasıyla oluşturulan ve Türkçe isim vurgusuyla hazırlanan yeni ürün tasarımına manidar bir teşekkür açıklaması yayımladı.

Kuruluş olarak misyonlarının Türkçe isim ve markaların yaygınlaşması, dilin kirlenmesi ve yozlaşmasına karşı bilinç yaratmak olduğuna vurgu yapan dernek yönetimi, Coca Cola tarafından markalarının Türkçe telaffuza uygun ambalajlarla piyasaya sürülmesi ve bununla ilgili reklamların yayınlanmasını, şekil olarak olumlu bulurken, içerik olarak samimi bulunmadığını açıkladı.

Dernek konuyla ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı: “Her şekilde ürününü satmayı hedefleyen pazarlamacılar, bizim hassasiyetlerimizden yararlanmayı iyi biliyor. Bunun için Ramazan ayı, bayram, anneler günü, vb. günleri kaçırmayan firmalar, zamanlama stratejisini oldukça başarılı kullanıyorlar. Amaç, bize, biz gibi görünüp ürünü satmak. Bu yüzden bütçenin önemli bir kısmı reklama ayrılmakta. Bu amaçla, son reklam ve pazarlama kampanyası da dilimizin özellikleri kullanılarak, yani duyulduğu gibi yazılan kelime özelliği kullanılarak üretilmiş, biz ve bizim gibi bir çok kurum ve kuruluşun savunduğu Türkçe marka hedefine bir anlamda olumlu katkı yapılırken, diğer yandan bunun salt ticari kaygıyla yapılmasını gizlemek için profesyonel reklam yöntemlerinin kullanılmasıyla işin samimiyeti sorgulanır bir nitelik almıştır.

Bütün bu hususlara rağmen, Türkçe marka hedefine ve bu konudaki bilince katkıda bulunması bakımından, Coca Cola firmasının bu gecikmiş hamlesini tebrik ediyor, bunun ticari kaygılardan uzak ve daha samimi bir kampanyayla yeniden yapılmasını Türkçe İsim Enstitüsü olarak tavsiye ederiz.Vizyon & Misyonumuz

VİZYONUMUZ

Türk İsim Enstitüsünün temel vizyonu isim endüstrisinin gelişmesine katkı sağlayarak Türkiye’nin dünyaca kabul görecek yeni global marka isimlerini oluşturmak, ve bu marka isimlerini markalaştırarak sınai mülkiyet haklarının korunmasını sağlamak, doğru marka yönetimi yapmak.Türkçe dilinin gelişmesine katkı sağlamak; Türkçe diline ve kültürüne uyumlu oluşturulan yeni Türkçe marka isimlere değer katıp, bu isimleri etkin hale getirerek,ulusal ve uluslararası platformda tercih edilmesini ve kullanılmasını sağlamak.

MİSYONUMUZ

Türkiye’nin ekonomisinin global gelişimine ön ayak olan yeni markaların üretilmesini teşvik etmek, marka, tasarım, patent ve diğer sınai mülkiyet haklarının korunmasını sağlayarak haksız rekabet ortamının önüne geçmek, sınai mülkiyet bilincinin yaygınlaşmasını hızlandıracak altyapıyı oluşturarak Türkiye’den dünyaya global markalar üretmek.Türkçe imla kurallarına, kültürüne ve evrensel iletişim kriterlerine uyumlu, telaffuzu kolay,akılda kalıcı,bilimsel kriterlere uyumlu, Türkiye’de (TPE) ve dünyadaki (WİPO) patent merkezleri tarafından bütün sınıflarda tescile müsait, Türkçe marka isimleri üretmek, türetmek ve kullanımının yaygınlaşmasını sağlamak.

Devamını Oku